Veroval test

Ročne sa u nás diagnostikuje viac ako 3600 prípadov rakoviny hrubého čreva a konečníka. V počte ochorení vedieme európsky rebríček a v svetovom rebríčku sme druhí. Odhaliť riziko tohto ochorenia možno teraz doma, jednoduchým testom.

Kolorektálny karcinóm je druhou najčastejšou príčinou úmrtia medzi onkologickými pacientmi. Pritom patrí medzi najlepšie liečiteľné ochorenie, ak sa odhalí včas. Až polovici úmrtí by sa dalo zabrániť ak by pocienti nezanedbali prevenciu.

Príčinou neskorého zistenia rakoviny hrubého čreva sú príznaky, ktoré nebývajú výrazné ani trvalé. Črevné potiaže sa mylne pripisujú raz zlej zlej strave, inokedy stresu či hemoroidom. Jedným z príznakov ochorenia býva aj prítomnosť krvi v stolici.
„Krvácanie do stolice môže byť známkou ochorenia čriev, ako sú zápaly a črevné polypy, ale aj začínajúceho nádorového ochorenia čreva. Preto u nás prebieha skríning rakoviny hrubého čreva pomocou testu na skryté, tzv. okultné, krvácanie do stolice,“ vysvetľuje MUDr. Jana Bendová, praktická lekárka pre dospelých.

V rámci prevencie má každý nárok v rámci zdravotného poistenia na pravidelné testy na skryté krvácanie do stolice od 50 rokov a preventívnu kolonoskopiu raz za desať rokov vo veku nad 50 rokov.

Prítomnosť krvi v stolici je možné overiť si i v domácich podmienkach. Test Veroval s názvom Prevencia črevných ochorení zistí výsledok v priebehu 10 minút. Pozitivita testu ešte neznamená prítomnosť ochorenia, ale je dôvodom k návšteve lekára, ktorý zvolí ďalší postup,“ dodáva MUDr. Jana Bendová, praktická lekárka pre dospelých.

Testy Veroval na diagnostikovanie viacerých zdravotných problémov

Test na skryté krvácanie nie je zďaleka jediným testom, ktorý si môžete urobiť sami. V lekárňach možno nájsť niekoľko ďalších druhov testov Veroval, ktoré napomáhajú prevencii a včasnej diagnostike – kliešťovej borelióze alebo žalúdočných ochorení spôsobených prítomnosťou helicobactera pyroli. Overiť si môžete aj alergie, neznášanlivosť lepku, zápal močových ciest, nedostatok železa, hladinu cholesterolu či mužskú plodnosť. S domácimi CRP testami môžno rozlíšiť či má význam užívať náročné antibiotiká alebo nie. Presnosť niektorých testov je veľmi vysoká a porovnateľná s laboratórnymi testami. Ich výhodou je možnosť absolvovať test kedykoľvek a v súkromí a získať výsledky vo veľmi krátkom čase.

Balenie domáceho testu Prevencie črevných ochorení obsahuje postup testovania krok po kroku. K dispozícii sú aj inštruktážne videá na stránke www.veroval.info a na YouTube kanáli výrobcu. Test je voľne dostupný v lekárňach a jeho cena sa pohybuje okolo 7 eur.