Starostlivosť o ruky v zime

Hovorí sa, že vlasy sú korunou krásy a ruky vizitkou ženy. Napriek tomu sa stáva, že ruky sú často zanedbávané a prehliadané. Najmä čo sa ich hydratácie a starostlivosti týka. Ruky nie sú len pekné a udržiavané nechty. Ich koža je denne namáhaná niekoľkonásobne viac ako zvyšok tela. A aj tak sa im nevenuje toľko pozornosti, koľko by si za svoje služby zaslúžili, preto nezabúdajte na starostlivosť o ruky.

Nemusíte čakať na silný mráz, aby ste si všimli, že sa vaša pokožka začína meniť. Už tri stupne nad nulou sú dostatočne nízka teplota na to, aby vaša pokožka začala praskať a vysúšať sa. A s ňou sú ruky v prvej línii. Staroslivosť o ruky v zime by ste nemali podceňovať, pretože pnutie a nepríjemné zádery okolo nechtov môžu byť len začiatok. Inšpirujte sa našimi nasledovnými radami a už nikdy sa nechovajte k svojim rukám, akoby k vám nepatrili.

Starostlivosť o ruky

  1. V prvom rade nikdy nezabúdajte na nosenie rukavíc. Možno triviálna vec, ale obhliadnite sa na ulici okolo seba a uvidíte, koľko ľudí na ne zabúda. Ak už ich doma alebo v kancelárii zabudnete, vložte si ich aspoň do vreciek. Nízke teploty a vietor sa na nich podpíšu okamžite.
  2. V druhom rade sa pravidelne krémujte krémom na ruky, ideálne ráno, počas dňa a večer. Ženám by nemal chýbať kvalitný krém na ruky v kabelke alebo na pracovnom stole. Večer môžete svojim rukám aj trochu viac dopriať. Napríklad tým, že si spravíte zábal s použitím prírodných olejov. Dobré sú olivový, makadamový či mandľový olej, ktoré pokožku vyživia a zvláčnia. Popri tejto kúre môžete ruky aj premasírovať, čím pomôžete olejom dostať sa do pokožky a zároveň sa pri takejto kúre príjemne uvoľníte.

 

Nezanedbávajte starostlivosť o ruky a pozornosť venujte aj jednotlivým prstom a nevynechajte ani jemnú pokožku v okolí nechtov. Nikdy sa prebytočnú kožu nesnažte zastrihovať, len ju jemne v okolí lôžka nechtov zatláčajte. Predídete tak nepríjemným záderom. Ak už nejaký máte, nikdy si ho neokusujte alebo sa ho nesnažte odtrhnúť. Len by ste si tým vzniknutú ranu zväčšili. A čím väčšia rana, tým citlivejšie vaše prsty budú. Čo vás môže v konečnom dôsledku odrádzať aj od krémovania.

Starostlivosť o ruky je treba prispôsobiť pokožke a jej typu

Tiež je potrebné rozoznať, či je pleť rúk vysušená len v tomto období, alebo ide o chorobný stav. Ak pociťujete krátkodobé napätie alebo jemné pálenie, ale pokožka vyzerá na pohľad normálne, ide len o vysušenie. Ak však dlhšie bojujete s trvale suchou pokožkou, ktorá svrbí, je na nej badateľné začervenanie a zápal, a tvoria sa v nej prasklinky, môže ísť o kožné ochorenie. V tomto prípade je potrebné navštíviť dermatológa. Je teda možné, že krém na suchú pokožku, budete musieť vymeniť za krém na atopický ekzém. Najprv si však nechajte stanoviť diagnózu, aby ste presne vedeli, na čom ste a vedeli, ktoré produkty sú pre vás tie správne.