Slnečné okuliare sú dnes našou neoddeliteľnou súčasťou. Slúžia ako módny doplnok, ale aj ako ochrana očí pred intenzívnym slnečným žiarením. Aby si mohli plniť svoju estetickú a ochrannú funkciu dlho a čo najlepšie, je potrebné sa o ne správne starať.

Ochranu proti mechanickému poškodeniu slnečných okuliarov zabezpečí pevné púzdro. Značkové slnečné okuliare sú výrobcom vybavené aspoň textilným púzdrom, ktoré ich chráni pred prachom a čiastočne aj pred poškriabaním. To však nie je dostatočná ochrana. Pokiaľ bude na okuliare pôsobiť veľký tlak, buď si na ne nedopatrením niekto sadne, alebo sa dostanú na dno plnej tašky, hrozí ich deformácia, alebo prasknutie. Preto sa doporučuje ukladať okuliare do pevného púzdra vždy, keď nie sú na očiach.

Aj pri manipulácii so slnečnými okuliarmi je potrebné zaobchádzať šetrne. Konštrukcia okuliarov je krehká a jemná, obzvlášť pri drahých značkových kusoch. Nasadzovať a skladať okuliare by sme mali obomi rukami, nerozťahovať ich silou, aby nedošlo k ich deformácii.

Čistenie rámov aj šošoviek slnečných okuliarov by malo byť šetrné. Nesmú sa používať agresívne čistiace prostriedky, ktoré by mohli zničiť ochranné filtre, či poleptať povrch okuliarov. Nedoporučuje sa čistiť okuliare o vlastný odev, umelé vlákna a prímesi v textíliách môžu poškriabať povrch šošoviek. Najvhodnejšie na bežné čistenie sú utierky z mikrovlákna, ktoré sa dajú kúpiť v každej predajni okuliarov. Pri silnejšom znečistení a zamastení je vhodné použiť špeciálne vlhčené utierky, vlhkú mikrovláknovú handričku, alebo prúd vlažnej čistej vody.

Morská voda, či morský vzduch sú k slnečným okuliarom veľmi agresívne a môžu poškodiť ich povrch. Je potrebné zabrániť styku okuliarov s morskou vodou, napríklad vkladaním okuliarov do vlasov mokrých od morskej vody. Ak sa okuliare predsa len dostanú do kontaktu s morskou vodou, je nevyhnutné ich čo najskôr opláchnuť v sladkej vode.

Väčšina slnečných okuliarov je vyrobená z plastu. Aj keď je dnes tento materiál veľmi odolný, má svoje limity. Ak necháme na slnečné okuliare pôsobiť príliš vysoké teploty, napríklad na palubnej doske auta, môže sa ich konštrukcia zdeformovať. Preto by sme mali svoje slnečné okuliare chrániť aj pred extrémnymi poveternostnými podmienkami.

Dodržaním týchto zásad budú okuliare spoľahlivo plniť svoju ochranno – estetickú úlohu po dlhú dobu.