CRP test

So šíriacou chrípkou stúpa aj užívanie antibiotík. Nie vždy je však ich užívanie nevyhnutné a vhodné. Zbytočné užívanie antibiotík môže viesť k ohrozeniu života
Bolesti hlavy, v krku, upchaný nos, teplota. Príznaky typické pre začínajúce ochorenie. Ako rozoznať, či ide len o bežné prechladnutie alebo treba navštíviť lekára? Pomôcť môže domáca diagnostická metóda zvaná CRP test. Vďaka nemu sami v pohodlí domova zistíte, či je vaša ochorenie bakteriálneho pôvodu a teda je nutná liečba antibiotikami, alebo ide o vírusové prechladnutie, ktoré zvládnete vyliečiť bežne dostupnými liekmi.

Časté užívanie antibiotík ohrozuje život

Zvýšená telesná teplota nie je dostatočnou informáciou pre určenie diagnózy. Je dôležité poznať hladinu tzv. C-reaktívneho proteínu – CRP. Podľa jeho obsahu v krvi potom môžeme pomerne presne rozlíšiť medzi bakteriálnym alebo iným, najčastejšie vírusovým, pôvodom ochorenia. Kým prvý prípad spĺňa podmienky pre nasadenie antibiotík, v druhom to spravidla stačí vyležať a liečiť bežne dostupnými prostriedkami,“ vysvetľuje MUDr. Jana Bendová, všeobecná lekárka pre dospelých.

Domáca diagnostika – prvý krok

Domáci CRP test si zvládnete bez problémov urobiť sami a bez nutnosti čakania v preplnených čakárňach. Balenie obsahuje všetko potrebné pre vykonanie testu a odobratie kvapky krvi z bruška prsta. V priebehu piatich minút budete mať jasno, či postačí domáca samoliečba alebo je potrebné vyhľadať lekára. Balenie obsahuje dva CRP testy aby sa opakovaním testu mohol sledovať priebeh liečby a overiť, či je bakteriálna infekcia na ústupe.
Cena dvoch testov v jednom balení je 10,90 eur. Test distribuuje popredný výrobca zdravotníckych pomôcok HARTMANN – RICO. Inštruktážne video k použitiu testu a ďalšie informácie sú verejnosti prístupné na stránke www.crptesty.sk.

Čo si ešte možno otestovať doma?

Okrem domáceho CRP testu, ktorý sa používa pre rozlíšenie vírusovej a bakteriálnej infekcie, sú vo voľnom predaji domáce testy Veroval: Zistenie alergie, Zistenie borélií z kliešťa, Neznášanlivosť lepku, Zápal močových ciest, Zistenie nedostatku železa, Prevencia črevných ochorení, Prevencia žalúdočných ochorení, Cholesterol, Mužská plodnosť a Drogy.